Kiedy można złożyć korektę zeznania podatkowego?
Złożenie zeznania podatkowego to obowiązek każdego podatnika, który zobowiązany jest do zrobienia tego w określonym przepisami prawa terminie. Zdarza się, że zajmują się tym osoby bez doświadczenia, które śpieszą się z wypełnieniem dokumentów na czas, dlatego w niektórych sytuacjach konieczne jest dokonanie korekty poszczególnych rubryk w formularzu. Kiedy można to zrobić?
Złożenie zeznania podatkowego – co warto wiedzieć?
Przepisy prawa podatkowego są dość skomplikowane, a do tego nieustannie się zmieniają. Dlatego niezależnie, czy zeznanie składa osoba prywatna, czy przedsiębiorca, warto skorzystać z pomocy kancelarii, która dokładnie wyjaśni zawiłości procesu i będzie czuwać nad jego poprawnością.
Każdy, kto popełnił błąd, ma prawo złożyć korektę wypełnionego dokumentu. Warto jednak wiedzieć, że nie dotyczy to wyłącznie ostatnio składanej deklaracji. Korekta może dotyczyć również zeznania złożonego w ciągu ostatnich pięciu lat. Czyli zeznania za 2020 rok, można korygować do końca 2026 roku. Warto jednak pilnować wszystkich danych, gdyż w sytuacji, gdy korekta będzie związana z koniecznością dopłaty podatku, mogą urosnąć od tego duże odsetki.
Kiedy należy złożyć korektę?
Do złożenia korekty zmuszają nas błędy, na przykład przeoczenie korzystnej dla nas ulgi, na przykład budowlanej. W sytuacji, gdy wciąż posiadamy właściwe dokumenty, można dalej z niej skorzystać. Konieczne jest złożenie poprawki zeznania również, gdy przeoczone zostały dochody, o ile nie została wszczęta kontrola lub postępowanie podatkowe. Pomyłki mogą zdarzyć się każdemu, ale odpowiednio szybko znalezione i skorygowane, mogą nas uchronić przed niepotrzebnymi konsekwencjami finansowymi.
Poza pięcioletnim okresem, po którego upływie dochodzi do przedawnienia, warto pamiętać, że jeśli korekta zostanie złożona w okresie sześciu miesięcy od terminu na złożenie PIT-u, można o połowę obniżyć odsetki za zwłokę. Dokumenty można wysłać pocztą, złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, skorzystać z programu do rozliczania lub aplikacji rządowej.