Co to jest ulga abolicyjna?
Zgodnie z Art. 27g ustawy PIT ulgę abolicyjną stosuje się w zakresie ściśle określonych źródeł dochodów. Należy ją rozliczyć w zeznaniu rocznym, składając załącznik PIT/O. W naszym wpisie wyjaśniamy na czym polega ulga abolicyjna i kto może z niej skorzystać. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega ulga abolicyjna i kogo dotyczy?
Ulga abolicyjna jest regulowana przepisami prawa podatkowego i mogą z niej korzystać podatnicy, mieszkający w Polsce, którzy uzyskali przychód poza granicą Rzeczypospolitej Polskiej, w krajach, w których obowiązuje umowa o odliczeniu proporcjonalnym podatku. Ma to na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania, jako że prawo podatkowe jest jednolite. Przy zastosowaniu ulgi podatek do zapłacenia ulega obniżeniu, ale w efekcie żaden podatnik na nim nie traci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczy to przychodów uzyskanych na podstawie następujących źródeł:
- umowy o pracę, pracę nakładczą, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego,
- działalności wykonywanej osobiście,
- działalności gospodarczej,
- z praw majątkowych, praw autorskich i praw pokrewnych.
Z uwagi na fakt, że przepisy ulegają zmianom, aby w danym momencie mieć pewność, co do właściwego ich zastosowania, warto zasięgnąć profesjonalnej porady, jakiej udziela kancelaria doradcy podatkowego. Unikniemy wówczas niepotrzebnego stresu oraz sankcji.
Od czego zależy wysokość ulgi abolicyjnej?
W pierwszej kolejności należy obliczyć podatek metodą proporcjonalnego odliczenia – dotyczy umów zawartych w Austrii, Holandii, Kazachstanu, Rosji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych oraz metodą zwolnienia z progresją - Austrią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Irlandią, Kanadą, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Ukrainą, Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz Włochami. Wysokość ulgi abolicyjnej jest równa różnicy między podatkiem wyliczonym metodą proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym metodą zwolnienia z progresją.